/USA TODAY Sports picks every medal for every Olympic event

USA TODAY Sports picks every medal for every Olympic event

TOKYO — Competition is already underway at the Tokyo Olympics and the first medals in seven events will be handed out on Saturday. USA TODAY Sports projects another dominant Games for the U.S., raking in 55 gold medals and 133 overall medals.

That total estimate would be the greatest number of medals earned by the U.S. since the 1984 Los Angeles Olympics when the host nation raked in 174. Fifty-nine gold medals would be the U.S.’s best since earning 83 in Los Angeles. The U.S. ranked No. 1 in total medals and gold medals for the past two consecutive Summer Olympics in Rio (121 total, 46 gold) and London (104 total, 46 gold).

Gymnast Simone Biles will likely be the most gilded athletes at the Olympics with a projected four individual golds and a team gold. A total of five gold medals added to Biles’ four from Rio would tie Russian gymnast Larisa Latynina’s record for most Olympic gold medals earned by a woman in gymnastics.

Swimmer Katie Ledecky is expected to add to her accolades with three individual gold medals, a silver and a second silver in the 4×200-meter freestyle relay. A gold in the 800-meter freestyle would be her third straight at the Olympics.

USA TODAY Sports projects China to improve over their showing in Rio with 31 gold medals and 76 total medals. Host nation Japan could earn 17 gold and 64 total medals, which would be its most successful overall performance.

Great Britain is projected to take home 15 gold medals and 67 total, which would be shy of its finish in Rio with 27 gold and 67 total. The Russian Olympic Committee (ROC) could bring home 20 gold and 68 overall. Their gold medal total would be the nation’s best since the 2008 Beijing Olympics when they earned 24 while competing as Russia.

ARCHERY

Gold: Brady Ellison, USA

Silver: Kim Woojin, South Korea

Bronze: Mauro Nespoli, Italy

Gold: South Korea

Silver: USA

Bronze: Australia

Gold: Deepika Kumari, India

Silver: Kang Chaeyoung, South Korea 

Bronze: Lisa Barbelin, France

Gold: South Korea

Silver: Japan

Bronze: Mexico

Gold: South Korea

Silver: USA

Bronze: India

ARTISTIC SWIMMING

Gold: Svetlana Kolesnichenko and Svetlana Romashina, ROC

Silver: Huang Xuechen and Sun Wenyan, China

Bronze: Marta Fedina and Anastaysia Savchuk, Ukraine

Gold: ROC

Silver: China

Bronze: Japan

BADMINTON 

Gold: Viktor Axelsen, Denmark

Silver: Kento Momota, Japan

Bronze: Anders Antonsen, Denmark

Gold: Marcus Fernaldi Gideon and Kevin Sanjaya Sukamuljo, Indonesia

Silver: Hiroyuki Endo and Yuta Watanabe, Japan

Bronze: Kim Astrup and Anders Skaarup Rasmussen, Denmark

Gold: Tai Tzu Ying, Chinese Taipei              

Silver: Chen Yu Fei, China

Bronze: Okuhara Nozomi, Japan

Gold: Mayu Matsumoto and Wakana Nagahara, Japan

Silver: Sohee Lee and Seungchan Shin, South Korea

Bronze: Chen Qing Chen and Jia Yi Fan, China 

Gold: Dechapol Puavaranukroh and Sapsiree Taerattanachai, Thailand

Silver: Zheng Si Wei and Huang Ya Qiong, China

Bronze: Yuta Watanabe and Arisa Higashino, Japan

BASEBALL

Gold: Japan

Silver: South Korea

Bronze: Mexico

BASKETBALL

Gold:  USA

Silver: Australia

Bronze: France

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Spain

3-ON-3 BASKETBALL

Gold: Serbia

Silver: Netherlands

Bronze: France

Gold: USA

Silver: China

Bronze: Hungary

BEACH VOLLEYBALL

Gold: Anders Berntsen Mol and Christian Sandlie Sorum, Norway

Silver: Cherif Younousse and Ahmed Tijan, Qatar

Bronze: Alison Cerutti and Álvaro Morais Filho, Brazil

Gold: Sarah Pavan and Melissa Humana-Paredes, Canada

Silver: April Ross and Alix Klineman, USA

Bronze: Agatha Bednarczuk and Eduarda ‘Duda’ Santos Lisboa, Brazil

BOXING

Gold: Shakhobidin Zoirov, Uzbekistan

Silver: Amit Panghal, India

Bronze: Saken Bibossinov, Kazakhstan and Yuberjen Herney Martinez Rivas, Colombia

Gold: Mirazizbek Mirzakhalilov, Uzbekistan

Silver: Albert Batyrgaziev, ROC

Bronze: Lazaro Álvarez, Cuba and Peter McGrail, Great Britain

Gold: Andy Cruz, Cuba

Silver: Keyshawn Davis, USA

Bronze: Gabil Mamedov, ROC and Sofiane Oumiha, France

Gold: Pat McCormack, Great Britain

Silver: Andrei Zamkovoi, ROC 

Bronze: Bobo-Usmon Baturov, Uzbekistan and Roniel Iglesias Cuba

Gold: Oleksandr Khyzhniak, Ukraine

Silver: Gleb Bakshi, ROC

Bronze: Abilkhan Amankul, Kazakhstan and Eumir Marcial, Philippines

Gold: Bekzad Nurdauletov, Kazakhstan

Silver: Imam Khataev, ROC

Bronze: Arlen Lopez, Cuba and Dilshod Ruzmetov, Uzbekistan

Gold: Muslim Gadzhimagomedov, ROC

Silver: Enmanuel Reyes, Spain

Bronze: Julio La Cruz, Cuba and David Nyika, New Zealand

Gold: Bakhodir Jalolov, Uzbekistan

Silver: Kamshybek Kunkabayev, Kazakhstan

Bronze: Mahammad Abdullayev, Azerbaijan and Ivan Veriasov, ROC 

Gold: Buze Naz Cakiroglu, Turkey

Silver: Chang Yuan, China

Bronze: Mary Kom, India and Namiki Tsukimi, Japan 

Gold: Lin Yu-Ting, Chinese Taipei

Silver: Irma Testa, Italy

Bronze: Stanimira Petrova, Bulgaria and Michaela Walsh, Ireland

Gold: Beatriz Ferreira, Brazil

Silver: Kellie Harrington, Ireland

Bronze: Rashida Ellis, USA and Oh Yeonji, South Korea

Gold: Busenaz Surmeneli, Turkey

Silver: Gu Hong, China

Bronze: Oumayma Bel Ahbib, Morocco and Nien-Chin Chen, Chinese Taipei

Gold: Lauren Price, Great Britain

Silver: Caitlin Parker, Australia

Bronze: Khadiya El Mardi, Morocco and Li Qian, China

CANOE - SLALOM

Gold: Matej Beňuš, Slovakia

Silver: Sideris Tasiadis, Germany

Bronze: Benjamin Savšek, Slovenia

Gold: Jiří Prskavec, Czech Republic

Silver: Peter Kauzer, Slovenia

Bronze: Hannes Aigner, Germany

Gold: Jessica Fox, Australia

Silver: Andrea Herzog, Germany

Bronze: Tereza Fišerová, Czech Republic

Gold: Jessica Fox, Australia

Silver: Eva Terčelj, Slovenia

Bronze: Ricarda Funk, Germany

CANOE - SPRINT

Gold: Isaquias Queiroz, Brazil 

Silver: Martin Fuksa, Czech Republic

Bronze: Adrien Bart, France

Gold: Sebastian Brendel and Tim Hecker, Germany

Silver: Serguey Torres and Fernando Jorge, Cuba

Bronze: Liu Hao and Pengfei Zheng, China

Gold: Liam Heath, Great Britain

Silver: Sándor Tótka, Hungary

Bronze: Strahinja Stefanović, Serbia

Gold: Josef Dostál, Czech Republic

Silver: Fernando Pimenta, Portugal

Bronze: Bálint Kopasz, Hungary

Gold: Max Hoff and Jacob Schopf, Germany

Silver: Francisco Cubelos and Íñigo Peña, Spain

Bronze: Riley Fitzsimmons and Jordan Wood, Australia

Gold: Germany

Silver: Spain

Bronze: Slovakia

Gold: Nevin Harrison, USA

Silver: Katie Vincent, Canada

Bronze: Dorota Borowska, Poland

Gold: Liudmyla Luzan and Anastasiia Chetverikova, Ukraine

Silver: Sun Mengya and Xu Shixiao, China

Bronze: Virág Balla and Kincső Takács, Hungary

Gold: Lisa Carrington, New Zealand

Silver: Emma Jørgensen, Denmark

Bronze: Marta Walczykiewicz, Poland

Gold: Danuta Kozák, Hungary

Silver: Lisa Carrington, New Zealand

Bronze: Emma Jørgensen, Denmark

Gold: Danuta Kozák and Dóra Bodonyi, Hungary

Silver: Volha Khudzenka and Maryna Litvinchuk, Belarus

Bronze: Karolina Naja and Anna Puławska, Poland

Gold: Hungary

Silver: Belarus

Bronze: New Zealand

CYCLING BMX

Gold: Logan Martin, Australia

Silver: Justin Dowell, USA

Bronze: Marin Rantes, Croatia

Gold: Connor Fields, USA

Silver: Niek Kimmann, Netherlands

Bronze: Sylvain Andre, France

Gold: Hannah Roberts, USA

Silver: Nikita Ducarroz, Switzerland

Bronze: Charlotte Worthington, Great Britain

Gold: Laura Smulders, Netherlands

Silver: Mariana Pajon, Colombia

Bronze: Alise Willoughby, USA

CYCLING MOUNTAIN BIKE

Gold: Mathieu van der Poel, Netherlands

Silver: Tom Pidcock, Great Britain

Bronze: Mathias Fluckiger, Switzerland 

Gold: Loana Lecompte, France

Silver:  Pauline Ferrand Prevot, France

Bronze: Evie Richards, Great Britain

CYCLING ROAD

Gold: Wout van Aert, Belgium

Silver: Tadej Pogacar, Slovenia

Bronze: Remco Evenepoel, Belgium

Gold: Rohan Dennis, Australia

Silver: Primoz Roglic, Slovenia

Bronze: Remco Evenepoel, Belgium

Gold: Anna Van der Breggen, Netherlands

Silver: Marianne Vos, Netherlands

Bronze: Elisa Borghini, Italy 

Gold: Chloe Dygert, USA

Silver: Anna Van der Breggen, Netherlands

Bronze: Annemiek van Vleuten, Netherlands

CYCLING TRACK

Gold: Harrie Lavreysen, Netherlands

Silver: Jeffrey Hoogland, Netherlands

Bronze: Jason Kenny, Great Britain

Gold: Harrie Lavreysen, Netherlands

Silver: Jason Kenny, Great Britain

Bronze: Yuta Wakimoto, Japan

Gold: Ben Thomas, France

Silver: Jan Willem van Schip, Denmark

Bronze: Eiya Hashimoto, Japan

Gold: Denmark

Silver: Germany

Bronze: Netherlands

Gold: Denmark

Silver: Great Britain

Bronze: Australia

Gold: Netherlands

Silver: Great Britain

Bronze: New Zealand

Gold: Emma Hinze, Germany

Silver: Lee Wai-sze, Hong Kong

Bronze: Anastasiia Voinova, ROC

Gold: Emma Hinze, Germany

Silver: Lee Wai-sze, Hong Kong

Bronze: Ellesse Andrews, New Zealand

Gold: Yumi Kajihara, Japan

Silver: Letizia Paternoster, Italy

Bronze: Kirsten Wild, Netherlands

Gold: Netherlands

Silver: France

Bronze: Italy

Gold: Great Britain

Silver: USA

Bronze: Canada

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: ROC

DIVING

Gold: Siyi Xie, China

Silver: Jack Laugher, Great Britain

Bronze: Ha-ram Woo, Korea

Gold: Jian Yang, China

Silver: Aleksandr Bondar, ROC

Bronze: Thomas Daley, Great Britain

Gold: Siyi Xie and Zongyuan Wang, China

Silver: Jack Laugher and Daniel Goodfellow, Great Britain

Bronze: Juan Manuel Celaya Hernandez and Yahel Castillo Huerta, Mexico

Gold: Yuan Cao and Aisen Chen, China

Silver: Viktor Minibaev and Aleksandr Bondar, ROC

Bronze: Thomas Daley and Matthew Lee, Great Britain

Gold: Tingmao Shi, China

Silver: Han Wang, China

Bronze: Jennifer Abel, Canada

Gold: Chen Yuxi, China

Silver: Pandelela Pamg, Malaysia

Bronze: Anna Konanykhina, ROC

Gold: Han Wang and Tingmao Shi, China

Silver: Jennifer Abel and Mélissa Citrini-Beaulieu, Canada

Bronze: Elena Bertoccchi and Chiara Pellacani, Italy

Gold: Chen Yuxi and Zhang Jiaqi, China

Silver: Meaghan Benfeito and Caeli McKay, Canada

Bronze: Delaney Schnell and Jessica Parrotto, USA

EQUESTRIAN

Gold:  France

Silver: USA

Bronze: Switzerland

Gold: Daniel Deusser, Germany

Silver: Peder Fredricson, Sweden

Bronze: Ben Maher, Great Britain

Gold: Great Britain

Silver: France

Bronze: USA

Gold: Oliver Townend, Great Britain

Silver: Tim Price, New Zealand

Bronze: Boyd Martin, USA

Gold: Germany

Silver: Denmark

Bronze: Great Britain

Gold: Isabell Werth, Germany

Silver: Jessica Von Bredow-Werndl, Germany 

Bronze: Dorothee Schneider, Germany

FENCING 

Gold: Gergely Siklosi, Hungary

Silver: Igor Reizlin, Ukraine

Bronze: Sergey Bida, ROC

Gold: Italy

Silver: Ukraine

Bronze: France

Gold: Gerek Meinhardt, USA

Silver: Alessio Foconi, Italy

Bronze: Andrea Cassara, Italy

Gold: USA

Silver: ROC

Bronze: France

Gold: Aron Szilagyi, Hungary

Silver: Oh Sang-Uk, South Korea

Bronze: Eli Dershwitz, USA

Gold: South Korea

Silver: Italy

Bronze: Hungary

Gold: Sun Yiwen, China

Silver: Injeong Choi, South Korea

Bronze: Nathalie Moellhausen, Brazil

Gold: Poland

Silver: China

Bronze: South Korea

Gold: Inna Deriglazova, ROC

Silver: Alice Volpi, Italy

Bronze: Lee Kiefer, USA

Gold: Italy

Silver: USA 

Bronze: ROC

Gold: Anna Marton, Hungary

Silver: Olga Kharlan, Ukraine

Bronze: Manon Brunet, France

Gold: ROC

Silver: France

Bronze: South Korea

FIELD HOCKEY

Gold: Belgium

Silver: Netherlands

Bronze: Australia

Gold: Netherlands

Silver: Australia

Bronze: Argentina

GOLF

Gold: Jon Rahm, Spain

Silver: Sungjae Im, South Korea 

Bronze: Tommy Fleetwood, Great Britain

Gold: Jin Young Ko, South Korea

Silver: Nelly Korda, USA

Bronze: Yuka Saso, Philippines

GYMNASTICS

Gold: Nikita Nagornyy, ROC

Silver: Daiki Hashimoto, Japan

Bronze: Xiao Ruoteng, China

Gold: Nikita Nagornyy, ROC

Silver: Artem Dolgopyat, Israel

Bronze: Carlos Edriel Yulo, Philippines

Gold: Max Whitlock, Great Britain

Silver: Kazuma Kaya, Japan

Bronze: Lee Chih Kai, Chinese Taipei

Gold: Eleftherios Petrounias, Greece

Silver: Liu Yang, China

Bronze: Marco Lodadio, Italy

Gold: Igor Radivilov, Ukraine

Silver: Nikita Nagornyy, ROC

Bronze: Shin Jeahwan, South Korea

Gold: Arican Ferhat, Turkey

Silver: David Belyavskiy, ROC

Bronze: Xiao Ruoteng, China

Gold: Kohei Uchimura, Japan

Silver: Arthur Nory, Brazil 

Bronze: Tin Srbic, Croatia

Gold: ROC

Silver: Japan

Bronze: China

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Sunisa Lee, USA

Bronze: Viktoria Listunova, ROC

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Jade Carey, USA

Bronze: Giulia Steingruber, Switzerland

Gold: Sunisa Lee, USA

Silver: Nina Derwael, Belgium

Bronze: Fan Yilin, China

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Sunisa Lee, USA

Bronze: Melanie De Jesus Dos Santos, France

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Angelina Melnikova, ROC

Bronze: Jordan Chiles, USA

Gold: USA

Silver: ROC

Bronze: France

HANDBALL

Gold: Denmark

Silver: Spain

Bronze: Norway

Gold: Norway

Silver: Netherlands

Bronze: France

JUDO

Gold: Yeldos Smetov, Kazakhstan

Silver: Naohisa Takato, Japan

Bronze: Lukhumi Chkhvimiani, Georgia and Sharafuddin Lutfillaev, Uzbekistan

Gold: Manuel Lombardo, Italy

Silver: Hifumi Abe, Japan

Bronze: An Baul, South Korea and Baskhuu Yondonperenlei, Mongolia

Gold: Rustam Orujov, Azerbaijan

Silver: Shohei Ono, Japan

Bronze: Tommy Macias, Sweden and Lasha Shavdatuashvili, Georgia

Gold: Sagi Muki, Israel

Silver: Matthias Casse, Belgium

Bronze: Frank de Wit, Netherlands and Tato Grigalashvili, Georgia

Gold: Nikoloz Sherazadishvili, Spain

Silver: Krisztián Tóth, Hungary

Bronze: Davlat Bobonov, Uzbekistan and Noël van ‘t End, Netherlands

Gold: Jorge Fonseca, Portugal

Silver: Varlam Liparteliani, Georgia

Bronze: Niiaz Iliasov, ROC and Aaron Wolf, Japan

Gold: Hisayoshi Harasawa, Japan

Silver: Tamerlan Bashaev, ROC

Bronze: Lukáš Krpálek, Czech Republic and Guram Tushishvili, Georgia

Gold: Urantsetseg Munkhbat, Mongolia

Silver: Funa Tonaki, Japan

Bronze: Daria Bilodid, Ukraine and Distria Krasniqi, Kosovo

Gold: Natalia Kuziutina, ROC

Silver: Majlinda Kelmendi, Kosovo

Bronze: Uta Abe, Japan and Amandine Buchard, France

Gold: Jessica Klimkait, Canada

Silver: Tsukasa Yoshida, Japan

Bronze: Nora Gjakova, Kosovo and Theresa Stoll, Germany

Gold: Clarisse Agbegnenou, France

Silver: Miku Tashiro, Japan

Bronze: Juul Franssen, Netherlands and Tina Trstenjak, Slovenia

Gold: Barbara Matić, Croatia

Silver: Margaux Pinot, France

Bronze: Barbara Timo, Portugal and Sanne van Dijke, Netherlands 

Gold: Madeleine Malonga, France

Silver: Mayra Aguiar, Brazil

Bronze: Shori Hamada, Japan and Anna-Maria Wagner, Germany

Gold: Idalys Ortiz, Cuba

Silver: Akira Sone, Japan

Bronze: Maria Suelen Altheman, Brazil and Kayra Sayit, Turkey 

Gold: Japan

Silver: France

Bronze: Brazil and ROC

KARATE

Gold: Ryo Kiyuna, Japan

Silver: Damián Quintero, Spain

Bronze: Ali Sofuoglu, Turkey

Gold: Steven Da Costa, France

Silver: Darkhan Assadilov, Kazakhstan

Bronze: Angelo Crescenzo, Italy

Gold: Luigi Busa, Italy

Silver: Rafael Aghayev, Azerbaijan

Bronze: Stanislav Horuna, Ukraine

Gold: Ugur Aktas, Turkey

Silver: Jonathan Horne, Germany

Bronze: Ryutaro Araga, Japan

Gold: Sandra Sánchez, Spain

Silver: Kiyou Shimizu, Japan

Bronze: Sakura Kokumai, USA

Gold: Anzhelika Terliuga, Ukraine

Silver: Serap Ozcelik Arapoglu, Turkey

Bronze: Wen Tzuyun, Chinese Tapei

Gold: Jovana Prekovic, Serbia

Silver: Giana Lotfy, Egypt

Bronze: Xiaoyan Yin, China

Gold: Iryna Zaretska, Azerbaijan

Silver: Hamideh Abbasali, Iran

Bronze: Li Gong, China

MARATHON SWIMMING

Gold: Florian Wellbrock, Germany

Silver: Gregorio Paltrinieri, Italy

Bronze: Marc-Antoine Olivier, France

Gold: Sharon van Rouwendaal, Netherlands

Silver: Haley Anderson, USA

Bronze: Xin Xin, China

MODERN PENTATHLON

Gold: Adam Marosi, Hungary

Silver: Jun Woongtae, South Korea

Bronze: Valentin Prades, France

Gold: Anastasiya Prokopenko, Belarus

Silver: Michelle Gulyas, Hungary

Bronze: Kate French, Great Britain

RHYTHMIC GYMNASTICS

Gold: Dina Averina, ROC

Silver: Arina Averina, ROC

Bronze: Linoy Ashram, Israel

Gold: ROC

Silver: Belarus

Bronze: Israel

ROWING

Gold: Kjetil Borch, Norway

Silver: Sverri Nielsen, Denmark

Bronze: Oliver Zeidler, Germany

Gold: Martin Sinković and Valent Sinković, Croatia

Silver: Sam Hardy and Joshua Hicks, Australia

Bronze: Martin Mačkovič and Miloš Vasić, Serbia

Gold: Zhiyu Liu and Liang Zhang, China

Silver: Ronan Byrne and Philip Doyle, Ireland

Bronze: Melvin Twellaar and Stef Broenink, Netherlands

Gold: Fintan McCarthy and Paul O’Donovan, Ireland

Silver: Pietro Ruta and Stefano Oppo, Italy

Bronze: Kristoffer Brun and Are Weierholt Strandli, Norway

Gold: Great Britain

Silver: Australia

Bronze: South Africa

Gold: Netherlands

Silver: Italy

Bronze: Estonia

Gold: Germany

Silver: Great Britain

Bronze: USA

Gold: Sanita Puspure, Ireland

Silver: Kara Kohler, USA

Bronze: Hanna Prakatsen, ROC

Gold: Kerri Gowler and Grace Prendergast, New Zealand

Silver: Caileigh Filmer and Hillary Janssens, Canada

Bronze: Annabelle McIntyre and Jessica Morrison, Australia

Gold: Brooke Donoghue and Hannah Osborne, New Zealand

Silver: Ancuta Bodnar and Simona Radis, Romania

Bronze: Roos De Jong and Lisa Scheenaard, Netherlands

Gold: Marieke Keijser and Ilse Paulis, Netherlands

Silver: Emily Craig and Imogen Grant, Great Britain

Bronze: Claire Bové and Laura Tarantola, France

Gold: Australia

Silver: Netherlands

Bronze: USA

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: Poland

Gold: USA

Silver: New Zealand

Bronze: Australia

RUGBY

Gold: New Zealand

Silver: Fiji

Bronze: South Africa

Gold: Australia

Silver: New Zealand

Bronze: Canada

SAILING

Gold: Kiran Badloe, Netherlands

Silver: Piotr Myszka, Poland

Bronze: Byron Kokkalanis, Greece

Gold: Pavlos Kontides, Cyprus

Silver: Tonči Stipanović, Croatia

Bronze: Robert Scheidt, Brazil

Gold: Anton Dahlberg and Frederik Bergstrom, Sweden

Silver: Jordi Zammar and Nicolás Rodríguez García Paz, Brazil

Bronze: Diogo Costa and Pedro Costa, Portugal

Gold: Josh Junior, New Zealand

Silver: Giles Scott, Great Britain

Bronze: Nicholas Heiner, Netherlands

Gold: Peter Burling and Blair Tuke, New Zealand

Silver: Sime Fantela and Mihovil Fantela, Croatia

Bronze: Dylan Fletcher-Scott and Stuart Bithell, Great Britain

Gold: Lilian de Jeu, Netherlands

Silver: Charline Picon, France

Bronze: Zofia Noceti-Klepacka, Poland

Gold: Marit Bouwmeester, Netherlands

Silver: Emma Plasschaert, Belgium

Bronze: Annalise Murphy, Ireland

Gold: Martine Grael and Kahena Kunze, Brazil

Silver: Annemiek Bekkering and Annete Duetz, Netherlands

Bronze: Ida Marie Baad Nielsen and Marie Thusgaard Olsen, Denmark

Gold: Afrodite Zegers and Lobke Berkhout, Netherlands

Silver: Fernanda Oliveira and Ana Luiza Barbachan, Brazil

Bronze: Hannah Mills and Eilidh McIntyre, Great Britain

Gold: Caterina Banti and Rugero Tita, Italy

Silver: Santiago Lange and Cecilia Carranza Saroli, Argentina

Bronze: John Gimson and Anna Burnet, Great Britain

SHOOTING

Gold: Aishwary Pratap Singh Tomar, India

Silver: Istvan Peni, Hungary

Bronze: Sergey Kamenskiy, ROC

Gold: Istvan Peni, Hungary

Silver: Sergey Kamenskiy, ROC

Bronze: Yang Haoran, China

Gold: Christian Reitz, Germany

Silver: Junmin Lin, China

Bronze: Jean Quiquampoix, France

Gold: Chaudhary Saurabh, India

Silver: Artem Chernousov, ROC

Bronze: Pang Wei, China

Gold: Jesper Hansen, Denmark

Silver: Federico Gil, Argentina

Bronze: Vincent Hancock, USA

Gold:   Alberto Fernandez, Spain

Silver: Mauro de Filippis, Italy

Bronze: Matthew John Coward Holley, Great Britain

Gold: Nina Christen, Switzerland

Silver: Yulia Karimova, ROC

Bronze: Seonaid McIntosh, Great Britain

Gold: Mary Tucker, USA

Silver: Luyao Wang, China

Bronze: Ying-Shin Lin, Chinese Taipei

Gold: Vitalina Batsarashkina, ROC

Silver: Minjung Kim, South Korea

Bronze: Veronika Major, Hungary

Gold: Manu Bhaker, India

Silver: Anna Korakaki, Greece

Bronze: Vitalina Batsarashkina, ROC

Gold: Xiaojing Wang, China

Silver: Fatima Galvez, Spain

Bronze: Jessica Rossi, Italy

Gold: Diana Bacosi, Italy

Silver: Meng Wei, China

Bronze: Amber Hill, Great Britain

Gold: China

Silver: ROC

Bronze: USA

Gold: ROC

Silver: India

Bronze: China

Gold: Italy

Silver: ROC

Bronze: Spain

SKATEBOARDING

Gold: Heimana Reynolds, USA

Silver: Pedro Barros, Brazil

Bronze: Keegan Palmer, Australia

Gold: Nyjah Huston, USA

Silver: Yuto Horigome, Japan

Bronze: Gustavo Ribeiro, Portugal

Gold: Misugu Okamoto, Japan

Silver: Sakura Yosozumi, Japan

Bronze: Sky Brown, Great Britain

Gold: Aori Nishimura, Japan

Silver: Pamela Rosa, Brazil

Bronze: Leticia Bufoni, Brazil

SOCCER

Gold: Mexico

Silver: South Korea

Bronze: Germany

Gold: Sweden

Silver: USA

Bronze: Great Britain

SOFTBALL

Gold: USA

Silver: Japan

Bronze: Mexico

SPORT CLIMBING

Gold: Tomoa Narasaki, Japan

Silver: Adam Ondra, Czech Republic

Bronze: Jakob Schubert, Austria

Gold: Janja Garnbret, Slovenia

Silver: Miho Nonaka, Japan

Bronze: Brooke Raboutou, USA

SURFING

Gold: Italo Ferreira, Brazil

Silver: Gabriel Medina, Brazil

Bronze: Kanoa Igarashi, Japan

Gold: Carissa Moore, USA

Silver: Johanne Defay, France

Bronze: Caroline Marks, USA

SWIMMING

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Vladimir Morozov, ROC

Bronze: Ben Proud, Great Britain

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Kliment Kolesnikov, ROC

Bronze: Kyle Chalmers, Australia

Gold: Duncan Scott, Great Britain

Silver: Tom Dean, Great Britain

Bronze: Katsuhiro Matsumoto, Japan

Gold: Elijah Winnington, Australia

Silver: Jack McLoughlin, Australia

Bronze: Martin Malyutin, ROC

Gold: Gregorio Paltrinieri, Italy

Silver: Jack McLoughlin, Australia

Bronze: Mykhailo Romanchuk, Ukraine

Gold: Florian Wellbrock, Germany

Silver: Mykhailo Romanchuk, Ukraine

Bronze: Gregorio Paltrinieri, Italy

Gold: Adam Peaty, Great Britain

Silver: Arno Kamminga, Netherlands

Bronze: Michael Andrew, USA

Gold: Zac Stubblety-Cook, Australia

Silver: Anton Chupkov, ROC

Bronze: Shoma Sato, Japan

Gold: Ryan Murphy, USA

Silver: Kliment Kolesnikov, ROC

Bronze: Evgeny Rylov, ROC

Gold: Evgeny Rylov, ROC

Silver: Ryan Murphy, USA

Bronze: Luke Greenbank, Great Britain

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Kristof Milak, Hungary

Bronze: Matthew Temple, Australia

Gold: Kristof Milak, Hungary

Silver: Federico Burdisso, Italy

Bronze: Tomoru Honda, Japan

Gold: Michael Andrew, USA

Silver: Duncan Scott, Great Britain

Bronze: Mitch Larkin, Australia

Gold: Daiya Seto, Japan

Silver: Chase Kalisz, USA

Bronze: Lewis Clareburt, New Zealand

Gold: ROC

Silver: USA

Bronze: Australia

Gold: Great Britain

Silver: ROC

Bronze: Australia

Gold: USA

Silver: Great Britain

Bronze: ROC

Gold: Cate Campbell, Australia

Silver: Emma McKeon, Australia

Bronze: Sarah Sjostrom, Sweden

Gold: Emma McKeon, Australia

Silver: Cate Campbell, Australia

Bronze: Sarah Sjostrom, Sweden

Gold: Ariarne Titmus, Australia

Silver: Katie Ledecky, USA

Bronze: Yang Junxuan, China

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Ariarne Titmus, Australia

Bronze: Li Bingjie, China

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Ariarne Titmus, Australia

Bronze: Simona Quadarella, Italy

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Maddy Gough, Australia

Bronze: Simona Quadarella, Italy

Gold: Lilly King, USA

Silver: Yuliya Efimova, ROC

Bronze: Lydia Jacoby, USA

Gold: Tatjana Schoenmaker, South Africa

Silver: Annie Lazor, USA

Bronze: Molly Renshaw, Great Britain

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Regan Smith, USA

Bronze: Kylie Masse, Canada

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Rhyan White, USA

Bronze: Margherita Panziera, Italy

Gold: Maggie MacNeil, Canada

Silver: Torri Huske, USA

Bronze: Zhang Yufei, China

Gold: Zhang Yufei, China

Silver: Hali Flickinger, USA

Bronze: Regan Smith, USA

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Alex Walsh, USA

Bronze: Abbie Wood, Great Britain

Gold: Katinka Hosszu, Hungary

Silver: Emma Weyant, USA

Bronze: Hali Flickinger, USA 

Gold: Australia

Silver: USA

Bronze: Netherlands

Gold: Australia

Silver: USA

Bronze: China

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Canada 

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Great Britain 

TABLE TENNIS

Gold: China

Silver: Japan

Bronze:  Germany

Gold: China

Silver: Japan

Bronze: Hong Kong

Gold: Xu Xin/Liu Shiwen, China

Silver: Patrick Franziska/Petrissa Solja, Germany

Bronze: Sharath Achanta/Manika Batra, India

Gold: Tomokazu Harimoto, Japan

Silver:  Ma Long, China

Bronze: Fan Zhendong, China

Gold: Sun Yingsha, China

Silver: Kasumi Ishikawa, Japan

Bronze: Chen Meng, China

TAEKWONDO

Gold: Jun Jang, Korea 

Silver: Vito Dell’Aquila, Italy 

Bronze: Jesús Tortosa Cabrera, Spain

Gold: Lee Dae-Hoon, Korea 

Silver: Bradly Sinden, Great Britain 

Bronze: Zhao Shuai, China

Gold: Maksim Khramtsov, ROC

Silver: Milad Beigi Harchegani, Azerbaijan

Bronze: Cheick Sallah Cissé, Ivory Coast

Gold: Vladislav Larin, ROC

Silver: Kyo-Don In, Korea 

Bronze: Sajjad Mardani, Iran

Gold: Panipak Wongpattanakit, Thailand 

Silver: Tijana Bogdanovic, Serbia 

Bronze: Rukiye Yildirim, Turkey

Gold: Jade Jones, Great Britain 

Silver: Hatice Kübra İlgün, Turkey 

Bronze: Skylar Park, Canada 

Gold: Matea Jelic, Croatia 

Silver: Ruth Gbagbi, Ivory Coast 

Bronze: Lauren Williams, Great Britain

Gold: Bianca Walkden, Great Britain

Silver: Shuyin Zheng, China 

Bronze: Milica Mandić, Serbia 

TENNIS

(Mixed doubles draw won’t be made until July 27.)

Gold: Daniil Medvedev, ROC

Silver: Novak Djokovic, Serbia

Bronze: Stefanos Tsitsipas, Greece

Gold: Elena Rybakina, Ukraine

Silver: Jen Brady, USA

Bronze: Naomi Osaka, Japan

Gold: Nikola Metkic and Mate Pavic, Croatia

Silver: Juan-Sebastian Cabal and Robert Farah, Colombia

Bronze: Daniil Medvedev and Arsalan Karatsev, ROC

Gold: Barbora Krejcikova and Katerina Siniakova, Czech Republic

Silver: Shuko Aoyama and Ena Shibahara, Japan

Bronze: Bethanie Mattek-Sands and Jessica Pegula, USA

TRACK AND FIELD

Gold: Trayvon Bromell, USA

Silver: Ronnie Baker, USA

Bronze: Akani Simbine, South Africa

Gold: Noah Lyles, USA

Silver: Andre De Grasse, Canada

Bronze: Kenny Bednarek, USA

Gold: Michael Norman, USA

Silver: Steven Gardiner, Bahamas

Bronze: Wayde van Niekerk, South Africa

Gold: Elliot Giles, Great Britain

Silver: Ferguson Rotich, Kenya

Bronze: Emmanuel Korir, Kenya

Gold: Teddese Lemi, Ethiopia

Silver: Adam Ali Musab, Qatar

Bronze: Charles Simotwo, Kenya

Gold: Jakob Ingebrigtsen, Norway

Silver: Hagos Gebrhiwet, Ethiopia

Bronze: Mohammed Ahmed, Canada

Gold: Selemon Barega, Ethiopia

Silver: Berihu Aregawi, Ethiopia

Bronze: Joshua Cheptegei, Uganda

Gold: Eliud Kipchoge, Kenya

Silver: Sisay Lemma, Ethiopia

Bronze: Lawrence Cherono, Kenya

Gold: Grant Holloway, USA

Silver: Ronald Levy, Jamaica

Bronze: Shunsuke Izumiya, Japan

Gold: Karsten Warholm, Norway

Silver: Rai Benjamin, USA

Bronze: Alison Dos Santos, Brazil

Gold: Bikila Tadese Takele, Ethiopia

Silver: Soufiane El Bakkali, Morocco

Bronze: Abrham Sime, Ethiopia

Gold: Kaihua Wang, China

Silver: Toshikazu Yamanishi, Japan

Bronze: Zelin Cai, China

Gold: Satoshi Maruo, Japan

Silver: Hayato Katsuki, Japan

Bronze: Matej Tóth, Slovakia

Gold: Damian Warner, Canada

Silver: Garrett Scantling, USA

Bronze: Karel Tilga, Estonia

Gold: Miltiadis Tentoglou, Greece

Silver: Juan Miguel Echevarría, Cuba

Bronze: Tajay Gayle, Jamaica

Gold: Hugues Fabrice Zango, Burkina Faso

Silver: Pedro Pichardo, Portugal

Bronze: Will Claye, USA

Gold: Mutaz Essa Barshim, Qatar

Silver: Maksim Nedasekau, Belarus

Bronze: Ilya Ivanyuk, ROC

Gold: Armand Duplantis, Sweden

Silver: Piotr Lisek, Poland

Bronze: Sam Kendricks, USA

Gold: Johannes Vetter, Germany

Silver: Marcin Krukowski, Poland

Bronze: Keshorn Walcott, Trinidad and Tobago

Gold: Daniel Stahl, Sweden

Silver: Kristjan Ceh, Slovenia

Bronze: Simon Pettersson, Sweden

Gold: Ryan Crouser, USA

Silver: Joe Kovacs, USA

Bronze: Tom Walsh, New Zealand

Gold: Paweł Fajdek, Poland

Silver: Rudy Winkler, USA                            

Bronze: Wojciech Nowicki, Poland

Gold: USA

Silver: Great Britain

Bronze: Japan

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Trinidad and Tobago

Gold: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Silver: Elaine Thompson-Herah, Jamaica

Bronze: Blessing Okagbare, Nigeria

Gold: Gabrielle Thomas, USA

Silver: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Bronze: Dina Asher-Smith, Great Britain

Gold: Shaunae Miller-Uibo, Bahamas

Silver: Stephenie Ann McPherson, Jamaica

Bronze: Quanera Hayes, USA

Gold: Athing Mu, USA

Silver: Rose Mary Almanza, Cuba

Bronze: Jemma Reekie, Great Britain

Gold: Sifan Hassan, Netherlands

Silver: Faith Kipyegon, Kenya

Bronze: Laura Muir, Great Britain

Gold: Gudaf Tsegay, Ethiopia

Silver: Ejgayehu Taye, Ethiopia

Bronze: Hellen Obiri, Kenya

Gold: Letesenbet Gidey, Ethiopia

Silver: Sifan Hassan, Netherlands

Bronze: Tsigie Gebreselama, Ethiopia

Gold: Brigid Kosgei, Kenya

Silver: Lonah Chemtai Salpeter, Israel

Bronze: Ruth Chepngetich, Kenya

Gold: Kendra Harrison, USA

Silver: Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Rico

Bronze: Cindy Sember, Great Britain

Gold: Sydney McLaughlin, USA

Silver: Dalilah Muhammad, USA

Bronze: Femke Bol, Netherlands

Gold: Hyvin Kiyeng, Kenya

Silver: Mekides Abebe, Ethiopia

Bronze: Beatrice Chepkoech, Kenya

Gold: Jiayu Yang, China

Silver: Hong Liu, China

Bronze: Elvira Khasanova, ROC

Gold: Nafissatou Thiam, Belgium

Silver: Katarina Johnson-Thompson, Great Britain

Bronze: Annie Kunz, USA

Gold: Malaika Mihambo, Germany

Silver: Brittney Reese, USA

Bronze: Ese Brume, Nigeria

Gold: Yulimar Rojas, Venezuela

Silver: Shanieka Ricketts, Jamaica

Bronze: Liadagmis Povea, Cuba

Gold: Nicola McDermott, Australia

Silver: Yaroslava Mahuchikh, Ukraine

Bronze: Vashti Cunningham, USA

Gold: Anzhelika Sidorova, ROC

Silver: Katie Nageotte, USA

Bronze: Holly Bradshaw, Great Britain

Gold: Christin Hussong, Germany

Silver: Huihui Lyu, China

Bronze: Maria Andrejczyk, Poland

Gold: Yaimé Pérez, Cuba

Silver: Valarie Allman, USA

Bronze: Sandra Perkovic, Croatia

Gold: Gong Lijiao, China

Silver: Raven Saunders, USA

Bronze: Jessica Ramsey, USA

Gold: DeAnna Price, USA

Silver: Brooke Andersen, USA

Bronze: Anita Wlodarczyk, Poland

Gold: Jamaica

Silver: USA

Bronze: Great Britain

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Great Britain

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Great Britain

TRAMPOLINE GYMNASTICS

Gold: Uladzislau Hancharou, Belarus

Silver: Gao Lei, China

Bronze: Dong Don, China

Gold: Mori Hikaru, Japan

Silver: Liu Lingling, China

Bronze: Rosannagh MacLennan, Canada

TRIATHLON

Gold: Vincent Luis, France

Silver: Kristian Blummenfelt, Norway

Bronze: Alex Yee, Great Britain

Gold: Jessica Learmonth, Great Britain

Silver: Flora Duffy, Bermuda

Bronze: Georgia Taylor-Brown, Great Britain

Gold: France

Silver: USA

Bronze: Great Britain

VOLLEYBALL

Gold: Brazil

Silver: Poland

Bronze: USA

Gold: China

Silver: USA

Bronze: Brazil

WATER POLO

Gold: Hungary

Silver: Serbia

Bronze: Italy

Gold: USA

Silver: Spain

Bronze: Australia

WEIGHTLIFTING

Gold: Li Fabin, China

Silver: Eko Yuli Irawan, Indonesia

Bronze: Yoichi Itokazu, Japan

Gold: Chen Lijun, China

Silver: Adkhamjon Ergashev, Uzbekistan

Bronze: Muhammed Furkan Ozbek, Turkey

Gold: Shi Zhiyong, China

Silver: Bozhidar Dimitrov Andreev, Bulgaria

Bronze: Julio Ruben Mayora Pernia, Venezuela

Gold: Lyu Xiaojun, China

Silver: Brayan Santiago Rodallegas Carvajal, Colombia

Bronze: Antonino Pizzolato, Italy

Gold: Fares Ibrahim E.H. Elbakh, Qatar

Silver: Yauheni Tsikhantsou, Belarus

Bronze: Anton Pliesnoi, Georgia

Gold: Simon Martirosyan, Armenia

Silver: Akbar Djuraev, Uzbekistan

Bronze: Hristo Dimitrov Hristov, Bulgaria

Gold: Lasha Talakhadze, Georgia

Silver: Ali Davoudi, Iran

Bronze: Man Asaad, Syria

Gold: Hou Zhihui, China

Silver: Jourdan Delacruz, USA

Bronze: Chanu Saikhom Mirabai, India

Gold: Liao Qiuyun, China

Silver: Hidilyn Diaz, Philippines

Bronze: Zulfiya Chinshanlo, Kazakhstan

Gold: Kuo Hsing-Chun, South Korea

Silver: Thi Duyen Hoang, Vietnam

Bronze: Zoe Smith, Great Britain

Gold: Maude Charron, Canada

Silver: Mercedes Isabel Perez Tigrero, Colombia

Bronze: Sarah Davies, Great Britain

Gold: Neisi Patricia Dajomes Barrera, Ecuador

Silver: Iryna Dekha, Ukraine

Bronze: Aremi Fuentes Zavala, Mexico

Gold: Wang Zhouyu, China

Silver: Tamara Yajaira Salazar Arce, Ecuador

Bronze: Crismery Dominga Santana Peguero, Dominican Republic

Gold: Li Wenwen, China

Silver: Sarah Robles, USA

Bronze: Lee Seon Mi, South Korea

WRESTLING - FREESTYLE

Gold: Zaur Uguev, ROC

Silver: Thomas Gilman, USA

Bronze: Yuki Takahashi, Japan and Stevan Micic, Serbia

Gold: Bajrang Punia, India

Silver: Gadzhimurad Rashidov, ROC

Bronze: Takuto Otoguro, Japan and Daulet Niyazbekov, Kazakhstan 

Gold: Kyle Dake, USA

Silver: Zaurbek Sidakov, ROC

Bronze: Frank Chamizo, Italy and Magomedkhabib Kadimagomedov, Belarus

Gold: David Taylor, USA

Silver: Hassan Yazdani, Iran

Bronze: Artur Naifonov, ROC and Myles Amine, San Marino

Gold: Abdulrashid Sadulaev, ROC

Silver: Kyle Snyder, USA

Bronze: Mohammad Mohammadian, Iran and Sharif Sharifov, Azerbaijan 

Gold: Gable Steveson, USA

Silver: Geno Petriashvili, Georgia

Bronze: Taha Akgul, Turkey and Deng Zhiwei, China

Gold: Yui SUSAki, Japan

Silver: Mariya Stadnik, Azerbaijan

Bronze: Sarah Hildebrandt, USA and SUn Yanan, China

Gold: Jacarra Winchester, USA

Silver: Mayu Mukaida, Japan

Bronze: Vinesh Phogat, India and Qianyu Pang, China

Gold: Helen Maroulis, USA

Silver: Risako Kawai, Japan

Bronze: Rong Ningning, China and Iryna Kurachkina, Belarus

Gold: Yukako Kawai, Japan

Silver: Aisuluu Tynybekova, Kyrgyzstan 

Bronze: Kayla Miracle, USA and Taybe Yusein, Bulgaria

Gold: Tamarya Mensah-Stock, USA

Silver: Battsetseg Soronzonbold, Mongolia

Bronze: Danielle Lappage, Canada and Anna Schell, Germany

Gold: Adeline Gray, USA

Silver: Erica Wiebe, Canada

Bronze: Hiroe Minagawa, Japan and Aline Rotter-Focken, Germany

WRESTLING - GRECO-ROMAN

Gold: Kenichiro Fumita, Japan

Silver: Sergey Emelin, ROC

Bronze: Kerem Kamal, Turkey and Alirez Nejati, Iran

Gold: Frank Staebler, Germany

Silver: Artem Surkov, ROC

Bronze: Ismael Borrero, Cuba and Mate Nemes, Serbia

Gold: Mohammadali Geraei, Iran

Silver: Alex Bjurberg Kessidis, Sweden

Bronze: Tamas Lorincz, Hungary and Jalgasbay Berdimuratov, Uzbekistan

Gold: Zhan Beleniuk, Ukraine

Silver: Viktor Lorincz, Hungary

Bronze: Rustam Assakalov, Uzbekistan and Denis Kudla, Germany

Gold: MUSA Evloev, ROC

Silver: Mohammadhadi Abdollah Saravi, Iran

Bronze: Tadeusz Michalik Poland and Artur Aleksanyan, Armenia

Gold: Mijain Lopez, Cuba

Silver: Riza Kayaalp, Turkey

Bronze: Iakobi Kajaia, Georgia and Muminjon Abdullaev, Uzbekistan

Contributing: Beth Ann Nichols, Nancy Armour, Rachel Axon, Peter Barzilai, Christine Brennan, Chris Bumbaca, Steve DiMeglio, Tyler Dragon, Cody Goodwin, Sandy Hooper, Jeff Metcalfe, Josh Peter, Olivia Reiner, Tom Schad, Roxanna Scott, Dan Wolken